2011. december 8., csütörtök

2011 az Önkéntesség Európai Éve

Az Európa Tanács 2009-es határozata alapján 2011 az Önkéntesség Európai Éve lett.
Rövidesen véget is ér ez az év, amikor az EU-ban igyekeztek az emberek és a kormányok figyelmét a témára felhívni.
Magyarország is csatlakozott természetesen a kezdeményezéshez, aminek egyik eredménye az lett, hogy elkészült a „Nemzeti Önkéntes Stratégia 2011-2020”tervezete.

Mi is az önkéntesség?
Olyan tevékenység, amelyet egyénileg vagy csoportosan, rendszeresen vagy alkalmanként, belföldön vagy külföldön a közös jó érdekében személyes akaratból végzünk anyagi ellenszolgáltatás nélkül.

Készül a „Nemzeti Önkéntes Stratégia 2011-2020”
Az Önkéntesek Európai Éve keretében a Nemzeti Erőforrás Minisztérium vegyes munkabizottsága előkészítette a „Nemzeti Önkéntes Stratégia 2011-2020” anyagot. Az előkészítésben a Kormányzat és civil szervezetek képviselői mellett, egyházi és üzleti partnerek is részt vettek. Az anyagot közzétették, és még mindig lehet véleményezni.
tarsadalmi-egyeztetesen-nemzeti-onkentes-strategia

Mielőtt tovább mennék megemlíteném, hogy Magyarországon az önkéntességnek komoly tövényi háttere van.

Az önkéntesség törvényi háttere
A 2005. évi LXXXVIII. törvény a közérdekű önkéntes tevékenységről szól, amelyben az Országgyűlés elismeri a társadalom tagjainak szolidaritásán alapuló, az állampolgárok öntevékenységét kifejező, a személyeknek és közösségeiknek más vagy mások javára ellenszolgáltatás nélkül végzett önkéntes tevékenységet. E törvényben meghatározásra kerülnek a közérdekű önkéntes tevékenység alapvető szabályai, továbbá kedvezmények és garanciák biztosításával ösztönözni kívánják az állampolgárok és szervezeteik részvételét a társadalom előtt álló feladatok megoldásában, a közcélok elérésében. Az Országgyűlés a törvényt a közérdekű önkéntes tevékenységben való társadalmi részvétel jogi feltételeinek megteremtése érdekében alkotta.

Önkéntesség - bizalom
Azt gondolom, hogy törvényi háttér ide-oda, ezt a fajta munkát az emberi kapcsolatok, sorsszerű történések hozzák az ember életébe, és a bizalom a legfontosabb alapköve. Az általam végzett önkéntes munkák egyikét sem kötötte aláírt szerződés.

Természetesen bizonyos értelemben fontos lehet egy szerződés, de nem hinném, hogy minden önkéntes munkásnak van szerződése.



Könyvtár és önkéntesség
Az Magyar Könyvtárosok Egyesülete teljes tevékenysége, mint civil szervezeti munka, az önkéntesség elvére épül és az önkéntességre épít.
Az MKE – annak érdekében, hogy elősegítse az önkéntes jogviszony könyvtárakon belüli elterjedését – honlapján informál, tájékoztató napokat, fórumokat szervez, mások által szervezett e tárgyra vonatkozó programokon részt vesz. Szervezeti életének részévé teszi az önkéntességgel kapcsolatos információk megtárgyalását. Képzési kapacitását felhasználja az önkéntességgel kapcsolatos ismeretek terjesztésére.
Az önkéntes munka aránylag elterjedt a könyvtárakban, bár akiről én tudok, hogy ilyenfajta munkát végez, nem köti szerződés az intézményhez. Ehelyett olyan érzelmi és emberi kötődése van az adott könyvtárhoz, és egyes kollégáihoz, ami sokkal többet jelent bármilyen papírnál.


Önkéntesség Magyarországon


Az önkéntes aktivitás hazánkban 20%-os arányú, így az európai középmezőny végén vagyunk. Az önkéntes munkát végzők közül 16% heti egynél ritkábban, 2% heti egyszer-kétszer, 2% hetente többször végez önkéntes munkát.




Hazai önkéntesek. In: Metropol, Budapest, 2011. december 6.

2011. november 22., kedd

TIANJI – VILÁGMÉRETŰ KAPCSOLÓDÁS

Bevezetés helyett – kicsi a világ
Egy londoni szálloda reggelizőjében egy asztalhoz kerül egy kínai és egy magyarországi vendég. Az angol reggeli bőséges, hosszasan némán inni a teát nem igazán udvarias magatartás, ezért a kínai megkérdezi:

- Ön honnan jött Londonba?
- Magyarországról - feleli a magyar.
- Az merre is van?
- Közép-Kelet-Európában.
- És önök mennyien vannak, magyarok?
- Kb. tíz millióan.
- Az jó - dől hátra a kínai.
- Miért gondolja? - így a magyar.
- Mert akkor önöknél mindenki mindenkit ismer.
Saját kiegészítés J
- Nos, igen… azt mondják, hogy az iwiw-en két ismerősön keresztül mindenki „ismerős”.

Kínai internetezési szokások
Kínában az internetet cenzúrázzák. A teljes internetforgalmat szűrik. 2003-ban készítetették el a "Kínai Nagy Tűzfal"-projektet: a Kínai Népköztársaság Közbiztonsági Minisztériumának az internet cenzúrázása céljából létrehozott projektjét. Az idő előrehaladtával egyre több korlátozást vezettek be. Például 2009-ben a kínai kormány letiltotta a YouTube-ot, mert olyan felvételek kerültek fel, ahol Kínai katonák tibeti szerzeteseket vernek meg. Később, 2011. október 11-iki hír szerint előző nap a kínai rezsim mindenféle hivatalos tájékoztatás nélkül letiltatta a Twitter, a Facebook, és a Google összes portáljának elérhetőségét az államban.

Kínában ha internetezni akar valaki, regisztrálnia kell, különösen igaz ez akkor ha weboldalt szeretne létrehozni. Ez esetben személyesen kell az internetszolgáltatók tanácsa elé járulni, bemutatva a személyi igazolványát.

Kína népessége: 1 milliárd 356 millió 710 900
Internetezők száma: 500 millió
(Érdekesség: 2006-ban kb. 130 millió volt az internetezők szám és a számuk minden nap 200 ezerrel nő)

A felhasználói szokások is mások Kínában, mint Európában vagy a világ más országaiban.
A világhálót leginkább a fiatalok használják, és szórakoztató tartalmakat keresnek. A kulturális szokások pedig kizárják azt, hogy az emberek idegenekkel üzleteljenek. Először barátságot kell kötni, bizalmat kelteni a másikban, aztán jöhet az üzlet! De míg az IT Cafe cikke ezt állítja, egy felmérés szerint (TNS piackutató cég 60 országban végzett vizsgálata), a kínaiak heti öt órát vásárolnak a neten, ami magas értéknek számít. Úgy látszik, a kényelem néha felülírja a barátságot! J
A fentiek mellett az is igaz, hogy 24 millió internetfüggő fiatalt tartanak számon Kínában. Több mint 400 rehabilitációs intézmény foglalkozik a netfüggő gyermekek kezelésével. Azonban ezekben az intézményekben katonai fegyelem és szemlélet uralkodik, a betegek a számítógép előtt töltött órák helyett fizikai kiképzésen is átesnek. Mivel már haláleset is történt az ilyen rehabilitációs központokban, a szülők megkérdőjelezik ezek hasznosságát.

TIANJI
A TIANJI (a szó jelentése: világméretű kapcsolódás) közösségi oldal szeretné megreformálni a kínai internetezési szokásokat.

Jelenleg TIANJI tag: 8 millió

A TIANJI célja, hogy 2013-ra 35 millió felhasználója legyen. Célközönségük a 40 év alatti, számítógéphez felhasználói szinten értő, diplomás emberek. Egyébiránt ekkorra fog rendelkezni a lakosság fele netes elérhetőséggel.


Egy kis összehasonlítás: közösségi oldalak használata Magyarországon
Összehasonlításként érdemes megnézni a magyarországi közösségi oldalak használatának adatait.
Magyarország népessége: 10 millió alatt (várjuk meg a népszámlálást!)
Facebook magyar használói (Socialbakers.com felmérése): 2 millió 664 ezer (Érdekesség: 2009. nov. adat: 430 ezer)
(Facebook összes felhasználója: 618 millió)
Iwiw publikált felhasználói száma (az iwiw szerint): 4 millió 200 ezer

(2011 január végi adatok)

A Socialbakers.com további néhány érdekes magyar vonatkozású adatai:
·         nemzetközi összehasonlításban a 41. legnépesebb nemzet vagyunk a Facebook-on;
·         a magyar lakosság 26,63%-a, az internet hozzáféréssel rendelkező magyarok 43,08%-a Facebook felhasználó;
·         a magyar felhasználók 52%-a nő, 48%-a férfi;
·         a magyar felhasználók:
o   15%-a 13-17 év közötti,
o   35%-a a 18-24 év közötti,
o   30 %-a a 25-34 év közötti,
o   12%-a a 35-44 év közötti,
o   9%-a pedig a 45 éven felüli korosztályba tartozik,
·         de a legnagyobb dinamikával a 18-24, illetve a 25-34 éves korosztályból kikerülő felhasználók száma nőtt.

A magyar internet felhasználók közül az utolsó három hónapban a 13-24 éves korosztály csatlakozott a legnagyobb számban a Facebookhoz.

Források:




2011. november 6., vasárnap

Hány lovat lehet egyszerre megülni? - gondolatok az emancipáció csúcsáról

Ginni Rometty az IBM élén

Visszavonult az IBM vezérigazgatói posztjáról a nyáron hatvanadik évét betöltött, Samuel Palmisano. Utódja az addigi marketingigazgató Ginni (azaz Virginia) Rometty lett. Ő lesz az első női vezető a századik születésnapját nemrég ünnepelt cég történetében. Azt hiszem ez az emancipáció csúcsa! Sőt már valószínűleg a marketingigazgatói kinevezés is az volt (csak annak nem volt ekkora híre). Úgyhogy vehetjük úgy, hogy valóban EZ az emancipáció csúcsa. Még azzal együtt is, hogy 30 évig dolgozott Virginia a cégnél, mire elérte ezt a pozíciót. Nem tudom, hogy egy férfinak is ennyi időbe telt volna, mire a ranglétra tetejére ér...


A "két ló"

No, de emancipáció ide vagy oda, egy felmérés szerint a felelős pozícióban lévő nők többsége fontosnak tartja, hogy aktívan részt vegyen a házimunkában, mert e nélkül elveszítené a "nőiességét”. No, de hány lovat lehet egyszerre megülni? – kérdezhetnénk erre. A nők többsége nem tartja összeegyeztethetetlennek a családot és a karriert, ugyanakkor ha mindkettő területen maximálisan akarnak teljesíteni, utóbbi területen többnyire hátrányt szenvednek. A vezető férfiak 90-95 százaléka házas, és hat százaléka elvált, míg a hölgyeknek csupán 71 százaléka házas, 22-26 százalékának pedig felbomlott a házassága. Ezen kívül: míg a férfi főnökök 2-3 gyermeket vállalnak, addig a női vezetők általában csak egyet vagy gyermektelenek. Tehát a „két lovat” nehéz egyszerre megülni…


Női vezetők - erősségek, gyengeségek

A női vezetők a tudás átadásában a nők erősebbnek mutatkoznak, a szervezeti szintű tanulás folyamatában kiemelt szerepük van, mert kitartóbbak, szorgalmasabbak, nyitottabbak, gyorsan tudnak jeleket érzékelni, sokkal jobban figyelnek másokra. Ugyanakkor jobb önismeretre és több önbizalomra van szükségük, jobban kellene irányítaniuk önmagukat, nem lenne szabad arra várniuk, hogy mások lássák meg a bennük rejlő tehetséget, önmagukat kellene ambicionálniuk.

És hogy néhány negatívumot említsek: egy felmérés szerint a nők komolyabban veszik a versengést, felhasználják a szexualitást a versengésben, többet káromkodnak és intrikusak.

Mindent összevéve azért kár, hogy az IBM nagy bejelentése nyomán estek a cég részvényei. :(


http://www.hrportal.hu/hr/eljott-a-noi-vezetok-kora-20081113.html

http://www.mfor.hu/cikkek/Karomkodnak_es_szexis_viselkedessel_tornek_elore_a_noi_vezetok_.html

2011. október 25., kedd

Elhunyt Steve Jobs

2011. október 5-én hunyt el Steven Paul „Steve” Jobs. Az Apple elnöke volt, korábban pedig vezérigazgatója. Az ő irányítása alatt fejlesztette ki az Apple Computer a cég egyik fő termékét, az Apple Macintosh számítógépet, valamint az iPhone okostelefont és az iPad táblagépet.

A PIXAR
Jobs 1986-ban szerezte meg a Lucasfilm számítógépes grafikai divízióját, és PIXAR-nak nevezte el. Elkészítették a világ első computer-animációs filmjét, a Toy Storyt. Mára pedig a világ leghíresebb animációs stúdiója lett. 2006-tól a Pixar a Walt Disney leányvállalataként működik. A Disney 7,4 milliárd dollárért vásárolta fel a Pixart. Már eredetileg is a Disneyvel akart együtt dolgozni, azt hirdetve, hogy a számítógépes animációé a jövő, de ’86-ban ezt nem hitték el neki. Később ez elég sokba „fájt” nekik.

A FEKETE GARBÓ
Imidzséhez tartozott, hogy rendszeresen egyforma öltözékben mutatkozott a nyilvánosság előtt: teniszcipő, kopott kék farmer, fekete garbó. A PIXAR munkatársai rendhagyó képpel búcsúztak tőle: a Szörny RT. szörnyecskéi, a Toy Story és Verdák szereplői, valamint Wall-E is rendhagyó módon jelent meg egy a PIXAR által közzétett képen, melyen mindegyik népszerű figura fekete garbóban látható. Egyébiránt Jobs halála után ez a minnesotai Knitcraft Corporation által gyártott, 175 dolláros, fekete ruhadarab hiánycikk lett. A Steve Jobs halálát követő keresletrobbanásból származó bevétel egy részét az Amerikai Rákellenesek Társaságának adják majd.
Az ötlet, hogy mindig egyféle ruhát hordjon, egy 1980-ban, Japánba tett látogatás után jött. Steve Jobs megkérdezte a Sony elnökét, Akio Moritát, hogy a munkások miért egyforma ruhákban vannak, aki elmondta, hogy a háború után senkinek nem volt ruhája, és a vállalatok adtak valamit a munkásaiknak, amit minden nap viselhettek. Az évek alatt ezek az egyenruhák egyediek lettek, minden vállalat kifejlesztette a saját stílusát. Jobs eredetileg azt szerette volna, ha a cégben mindenki ezt a ruhát hordja, de az ötlet nemigen tetszett senkinek.

Végezetül egy gondolat Steve Jobs egyik beszédéből:
„A ti időtök is véges, szóval ne vesztegessétek arra, hogy valaki másnak az életét élitek. Ne essetek a dogmák csapdájába, ne hagyjátok, hogy mások gondolkodásmódja irányítsa az életeteket. Ne hagyjátok, hogy mások véleményének zaja elnyomja a saját belső hangotokat. És a legfontosabb: legyen meg a bátorságotok a szívetekre hallgatni és a megérzéseiteket követni. Ezek már tudják, mi akarsz lenni valójában. Minden egyéb másodlagos.” (http://www.felsofokon.hu/nevel-es-oktat-blogja/2011/10/14/en-sosem-szereztem-diplomat-steve-jobs-diplomaoszto-beszede)