2011. november 6., vasárnap

Hány lovat lehet egyszerre megülni? - gondolatok az emancipáció csúcsáról

Ginni Rometty az IBM élén

Visszavonult az IBM vezérigazgatói posztjáról a nyáron hatvanadik évét betöltött, Samuel Palmisano. Utódja az addigi marketingigazgató Ginni (azaz Virginia) Rometty lett. Ő lesz az első női vezető a századik születésnapját nemrég ünnepelt cég történetében. Azt hiszem ez az emancipáció csúcsa! Sőt már valószínűleg a marketingigazgatói kinevezés is az volt (csak annak nem volt ekkora híre). Úgyhogy vehetjük úgy, hogy valóban EZ az emancipáció csúcsa. Még azzal együtt is, hogy 30 évig dolgozott Virginia a cégnél, mire elérte ezt a pozíciót. Nem tudom, hogy egy férfinak is ennyi időbe telt volna, mire a ranglétra tetejére ér...


A "két ló"

No, de emancipáció ide vagy oda, egy felmérés szerint a felelős pozícióban lévő nők többsége fontosnak tartja, hogy aktívan részt vegyen a házimunkában, mert e nélkül elveszítené a "nőiességét”. No, de hány lovat lehet egyszerre megülni? – kérdezhetnénk erre. A nők többsége nem tartja összeegyeztethetetlennek a családot és a karriert, ugyanakkor ha mindkettő területen maximálisan akarnak teljesíteni, utóbbi területen többnyire hátrányt szenvednek. A vezető férfiak 90-95 százaléka házas, és hat százaléka elvált, míg a hölgyeknek csupán 71 százaléka házas, 22-26 százalékának pedig felbomlott a házassága. Ezen kívül: míg a férfi főnökök 2-3 gyermeket vállalnak, addig a női vezetők általában csak egyet vagy gyermektelenek. Tehát a „két lovat” nehéz egyszerre megülni…


Női vezetők - erősségek, gyengeségek

A női vezetők a tudás átadásában a nők erősebbnek mutatkoznak, a szervezeti szintű tanulás folyamatában kiemelt szerepük van, mert kitartóbbak, szorgalmasabbak, nyitottabbak, gyorsan tudnak jeleket érzékelni, sokkal jobban figyelnek másokra. Ugyanakkor jobb önismeretre és több önbizalomra van szükségük, jobban kellene irányítaniuk önmagukat, nem lenne szabad arra várniuk, hogy mások lássák meg a bennük rejlő tehetséget, önmagukat kellene ambicionálniuk.

És hogy néhány negatívumot említsek: egy felmérés szerint a nők komolyabban veszik a versengést, felhasználják a szexualitást a versengésben, többet káromkodnak és intrikusak.

Mindent összevéve azért kár, hogy az IBM nagy bejelentése nyomán estek a cég részvényei. :(


http://www.hrportal.hu/hr/eljott-a-noi-vezetok-kora-20081113.html

http://www.mfor.hu/cikkek/Karomkodnak_es_szexis_viselkedessel_tornek_elore_a_noi_vezetok_.html

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése